piątek, 15 stycznia 2016

Druk poligraficzny


Branża jaką jest poligrafia zwraca szczególną uwagę na taki proces jakim jest maksymalne nafarbienie, stanowi on istotny parametr. Popularnie jest nazywane "max ink limit", ale też „Total Ink Limit” oraz „suma farb”. Przy wcześniejszym przygotowaniu pracy, która ma być później wydrukowana trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Grafik komputerowy podczas przygotowania takiej pracy musi odpowiednio do podłoża ustawić wszystkie parametry.
Trzeba dokładnie obliczyć rozmiar, jaki będzie miała określona reklama, nadruk, sprawdzić jakość drukowanego obrazu aby miał wystarczającą ilość pikseli, aby obraz, napis nie był rozmazany ale wyraźny i przejrzysty. Jednym z sposobów na to, by  druk poligraficzny zachował najwyższą jakość zawartego w projekcie graficznym koloru jest kontrolna nafarbiania podczas tego, jak będzie przygotowywany materiał do druku. Jedną z istotnych kwestii jest to, aby sprawdzić w wytycznych drukarni, jaka ma być minimalna odległość ważnych elementów od linii cięcia, popularnie nazywa się to obszarem bezpiecznym. Następnie, jeśli tylko drukarnia ma dostępną dla klienta normę jakościową, koniecznie trzeba sprawdzić, jaki procent nakładu może odbiegać jakością od przyjętej normy.
Zazwyczaj szacuje się go na 1-2% nakładu. Kolejna istotna kwestia, to w przypadku zajścia problematycznej sytuacji udzielenie rabatu. W poligrafii marże są na poziomie kilku procent, więc drukarz woli nie zarobić albo troszkę stracić, zamiast przedrukowywać całość i tylko dołożyć dużo do zlecenia. Oczywiście o rabacie można mówić tylko wtedy, kiedy nakład na to pozwala - w przypadku błędu wykluczającego użycie druku zgodnie z przeznaczeniem przedruk całości nakładu bądź podejście do sprawy ugodowo przez porozumienie przez obie strony i druk w innej drukarni to oczywistość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz